Історія кафедри

Історія кафедри алгебри і методики навчання математики починається 25 травня 1961 року, коли на базі кафедри математики Вінницького педагогічного інституту було створено дві кафедри: кафедру математики та кафедру елементарної математики з методикою викладання математики. З тих пір кафедра елементарної математики з методикою викладання математики кілька разів змінювала свій статус і назву: у 1974 р. була перейменована на кафедру алгебри і методики викладання математики, з вересня 2015 р. –  кафедра алгебри і методики навчання математики.

Першим завідувачем кафедри (з 1961 р. по 1971 р.) став знаний в Україні методист, кандидат педагогічних наук, доцент О. І. Власенко. Його книги «Методика розв’язування арифметичних задач» (1963), «Методика викладання математики. Загальні питання» (1974) та ін. були корисними студентам і вчителям та вимагали від читачів творчих роздумів. В ті роки на кафедрі працювали доценти Б. М. Білий, І. Д. Ільєвський,  старші викладачі В. І. Мацак, Ю. М. Зискінд, асистенти  В. С. Гарвацький, В. Т. Кулик, Л. Г. Побережець, Л. Й. Далечек. Вони забезпечували викладання курсів елементарної математики, методики викладання математики, організовували та проводили педагогічну практику студентів.

Олександр Іванович Власенко
Яровий Сергій Сергійович

Тридцять років (з 1946 р. по 1976 р.) працював у Вінницькому педагогічному інституті талановитий педагог і методист Cергій Сергійович Яровий, в тому числі в 1963-1976 роках на кафедрі алгебри і методики викладання математики. Він першим на Вінниччині започаткував підготовку випускників шкіл до вступу у престижні ВНЗ країни шляхом читання лекцій з математики в обласному учнівському лекторії під егідою товариства «Знання».

Кулик Володимир Тихонович
Кулик Володимир Тихонович

У 1970 р. було створене підготовче відділення для вступу на фізико-математичні факультети Вінницького і Кам’янець-Подільського педагогічних інститутів. Його очолювали протягом багатьох років представники кафедри: Л. І.  Московчук (1970-1979), І. О. Рокіцький  (1980-1982), В. Т. Кулик (1983-1991).

З 1972 по 1982 рік завідувачем кафедри був кандидат фізико-математичних наук, доцент  В. Т.  Кулик, який приділяв значну увагу не лише високому науковому рівню викладання математичних дисциплін, а й залученню студентів до наукової діяльності.

З 1 вересня 1982 р. до 1 вересня 1983 р. та з 1 вересня 1988 р. до 1 травня 1991 р. кафедрою керував кандидат педагогічних наук, доцент І. Ю. Побережник, якого своїм мудрим учителем вважають колишні і нинішні викладачі кафедри Б. Я. Сиваківський, М. В. Миронюк, О.І. Матяш. Його перу належить більше 20 методичних праць, присвячених впровадженню ідей і методів сучасної алгебри в шкільну математику.

Майже 40 років працював на кафедрі, викладав алгебру і теорію чисел кандидат фізико-математичних наук, професор університету І. О. Рокіцький. Після завершення навчання в аспірантурі у 1974 р. Іван Олександрович повернувся на рідну кафедру і працював старшим викладачем, згодом йому було присвоєне вчене звання доцента, а у 1995 р. професора Вінницького педагогічного інституту. Іван Олександрович сумлінно виконував обов’язки  декана фізико-математичного факультету (1985-1997), проректора з навчальної роботи Вінницького педагогічного інституту (1997-2004). Досвід науково-методичної роботи І. О. Рокіцького відображено в книгах «Алгебра і теорія чисел. Практикум» в двох частинах, опублікованих у видавництві «Вища школа» у співавторстві з відомими київськими алгебраїстами С. Т.  Завало та С. С. Левіщенко. У співавторстві з В. Т. Куликом і В. С. Гарвацьким за редакцією Івана Олександровича було видано 4 збірники задач з алгебри та теорії чисел, лінійної алгебри з грифом Міністерства освіти України. Цікавий досвід роботи викладачів лінійної алгебри університетів США використано в посібнику «Застосування лінійної алгебри», який написано у співавторстві з О. Б. Панасенком.

Побережник Іван Юхимович
Рокіцький Іван Олександрович
Шунда Никифор Миколайович
Шунда Никифор Миколайович

У 1983-1988 роках кафедру очолював доктор педагогічних наук, професор, заслужений працівник освіти України Н. М. Шунда. Більше чверті століття (1976-2003) Никифор Миколайович очолював Вінницький педагогічний інститут, який в 1998 році був реорганізований у педагогічний університет імені Михайла Коцюбинського. Н. М. Шунда опублікував близько ста науково-методичних праць, серед них 18 монографій посібників. Широко використовувались у вищих навчальних педагогічних закладах та школах його посібники  «Функції та їх графіки» (1976,1983), «Практикум з розв’язування задач з математики» (1975,1978,1988  у співавторстві), «Збірник задач з алгебри для VІ-VІІ класів» (1987), «Практикуми з математичного аналізу» (1993, 1995, у співавторстві з Томусяком А.А.), «Застосування похідної до розв’язування задач» (1999) та  ін.

У 80-х роках минулого століття  поступово відбувалося омолодження складу кафедри. Після закінчення аспірантури повернулися М.З. Грузман, М. В. Миронюк, Ф. М. Сохацький, Б. Я. Сиваківський, О. З. Тимошенко, О.  І.  Матяш.

7

З травня 1991 р. до 1 вересеня 1995 р. завідував кафедрою кандидат педагогічних наук, доцент Михайло Зіновійович Грузман. Він одним з перших в інституті освоїв персональні комп’ютери, встановлені на факультеті в 1986 році, мови програмування Бейсик та Паскаль і викладав методику викладання інформатики. Під його керівництвом студенти факультету стали переможцями на Всеукраїнській олімпіаді з інформатики.

Наприкінці 80-х та у 90-х роках ХХ століття на кафедрі працювали відомі в області учителі-методисти Б. Я. Сиваківський та В. С. Тарасюк, які забезпечували читання дисциплін методики навчання математики, елементарної математики, історії математики та вели педагогічну практику.

 З жовтня 1995 р. до червня 2003 р. завідувачем кафедри алгебри і методики викладання математики був  кандидат фізико-математичних наук, доцент  О.З. Тимошенко, який працює у Вінницькому державному педагогічного університеті із 1980 року.

Сиваківський Богдан Яровлавович
Тимошенко Олександр Захарович
10

У 1999 р. повернувся на кафедру кандидат фізико-математичних наук, доцент В. С. Гарвацький, який до цього викладав широкий спектр математичних дисциплін у різних ВНЗ. Ним опубліковано понад 140 наукових праць з теорії напівгруп та методичних посібників і розробок для студентів з алгебри, математичного аналізу та інших дисциплін. Читання дисципліни «Алгебра і теорія чисел» також забезпечував кандидат педагогічних наук, доцент Миронюк Михайло Васильович.

11
Викладачі кафедри алгебри і методики викладання математики Миронюк М.В., Гарвацький В.С., Рокіцький І.О., 2011 рік
12
Кафедра алгебри і методики викладання математики (2000 р.)
13
Ясінський В’ячеслав Андрійович

З 1 вересня 1991 р. до 5 листопада 2015 р. на кафедрі працював відомий математик та уславлений педагог, заслужений вчитель України, доцент В’ячеслав Андрійович Ясінський (1957-2015). З 1991 р. він був членом журі, згодом  експертом-консультантом, заступником голови журі Всеукраїнської олімпіади юних математиків, а з 1998 р. – членом журі й експертом-консультантом Всеукраїнського турніру юних математиків імені професора М. Й. Ядренка, постійним членом журі українських Соросівських олімпіад з математики (1995–2001). Також працював у складі журі Всеукраїнських олімпіад для студентів математичних спеціальностей педагогічних університетів, очолював математичний олімпіадий рух Вінниччини.

Серед вітчизняних авторів олімпіадних задач з математики В’ячеслав Андрійович був безсумнівним лідером, визнаним далеко за межами України. Він перший український педагог-математик, чиї задачі були представлені на Міжнародних математичних олімпіадах (у 1998 та 2002 рр.). Його задачі неодноразово входили до ShortList’ів  – списків задач, з яких журі Міжнародних математичних олімпіад обирало шість задач для проведення змагання. Задачі В. А. Ясінського прикрашали завдання відбіркового та фінального етапів олімпіади з геометрії імені І. Ф. Шаригіна, відкритих математичних олімпіад і фестивалів Рішельєвського ліцею, вінницького «Турніру чемпіонів» тощо. В. А. Ясінський був членом редколегії журналу для школярів «У світі математики» з моменту його заснування в 1995 р., одним із ведучих розділу розв’язування задач журналу «Математика в школі». Він вдало поєднував навчання розв’язуванню задач не лише студентів, а й здібних учнів шкіл міста, які завойовували призові місця на міжнародних математичних олімпіадах. Його перу належить низка наукових праць, присвячених методиці розв’язування олімпіадних математичних задач, зокрема, «Задачі міжнародних математичних олімпіад та методи їх розв’язування» (1998), «Математичні олімпіади школярів України: 1991–2000», «Математичні олімпіади школярів України: 2001–2006» (у співавторстві), рекомендованих МОН України як навчально-методичні посібники. В останніх книгах В’ячеслава Андрійовича «Секрети підготовки до Всеукраїнських та Міжнародних олімпіад. Геометрія» (2014) та «Секрети підготовки школярів до Всеукраїнських та Міжнародних математичних олімпіад. Алгебра» (2015), написаних у співавторстві з його учнем і гідним послідовником, доцентом кафедри алгебри і методики навчання математики О. Б. Панасенком, узагальнено методичні підходи до роботи з майбутніми переможцями олімпіад.

З вересня 2003 року до березня 2012 року та з вересня 2015 року кафедру очолює доктор педагогічних наук, професор кафедри алгебри і методики навчання математики Ольга Іванівна Матяш. Нею опубліковано значна кількість наукових праць, присвячених фаховій підготовці майбутніх учителів математики, зокрема монографія «Теоретико-методичні засади формування методичної компетентності майбутнього вчителя математики до навчання учнів геометрії», «Збірник навчально-методичних задач з методики навчання геометрії в школі» (у співавторстві з Л. Ф. Михайленко, А. Л. Воєводою, Л. Й. Наконечною) тощо. Під керівництвом Ольги Іванівни підготували і захистили кандидатські дисертації чимало молодих науковців, серед яких доценти кафедри алгебри і методики навчання математики Л. Ф. Михайленко, А. Л. Воєвода, Л. Й. Наконечна. Науково-методична школа у Вінниці визнана в Україні як один з основних методичних центрів.

Матяш Ольга Іванівна
Кафедра алгебри і методики викладання математики (2010 р.)

Нині на кафедрі алгебри і методики навчання математики працюють 8 викладачів: професори О. І. Матяш, Михайленко Л.Ф., доценти Коношевський О.Л., Воєвода А.Л., Вотякова Л.А., Калашніков І.В., Наконечна Л.Й., старший викладач Панасенко О.Б., а також старший лаборант Тютюнник Д. О.

Кафедра алгебри і методики навчання математики (жовтень 2015 року)

В останні роки розширилися міжнародні контакти кафедри. У Всеукраїнській (2009) та Міжнародних конференціях «Проблеми та перспективи фахової підготовки вчителя математики» (2012, 2015, 2018) беруть участь учителі й науковці навчальних закладів України та зарубіжжя. Гості відзначають високий рівень проведених кафедрою конференцій, проявляють інтерес і бажання розширювати співпрацю.

Нині кафедра приділяє особливу увагу проблемі підвищення ефективності навчання студентів, розробляє різні концепції нових курсів, працює над кафедральною темою «Формування та розвиток методико-математичних компетентностей майбутніх учителів». Починаючи із 2017 року проведяться щорічні Всеукраїнські науково-практичні конференції студентів та молодих учених «Методичний пошук вчителя математики».