9 листопада 2019 р. виповнюється 100 років від дня народження Побережника Івана Юхимовича

Побережник Іван Юхимович
Побережник Іван Юхимович

9 листопада 2019 р. виповнюється 100 років від дня народження Побережника Івана Юхимовича, який майже 60 років (!) плідно працював у Вінницькому державному педагогічному університеті імені Михайла Коцюбинського.

Іван Юхимович увійшов в історію кафедри алгебри і методики навчання математики як видатний педагог і мудрий наставник. Колектив кафедри пам’ятає про це і пропонує пригадати основні віхи життєвого шляху Побережника Івана Юхимовича.

Побережник Іван Юхимович народився 9 листопада 1919 р. в селі Бородецьке Козятинського району в селянській сім’ї. В 1937 році закінчив середню школу в селі Комсомольське і вступив до Бердичівського учительського інституту, який закінчив у 1939 році. Після цього один рік працював учителем математики і фізики в школі с. Андрушівки Погребищенського району.

Іван Юхимович належить до покоління, котре обпалила війна. У листопаді 1940 року його призвали на дійсну службу в армію. Іван Юхимович є учасником Другої Світової війни. Нагороджений багатьма орденами і медалями.

Після демобілізації з армії, у листопаді 1945 року, відразу поступив на третій курс фізико-математичного факультету Вінницького державного педагогічного інституту, який закінчив з відзнакою у 1947 р.

Одразу після навчання Побережник Іван Юхимович був запрошений на посаду асистента кафедри математики як один з кращих випу­скників факультету. З 1951 року він – старший ви­кладач і основний алгебраїст інституту. Викладав курси вищої та еле­ментарної алгебри. У 1952-53 навчальному році пройшов підвищення кваліфікації при Московському державному університеті, де навчався у таких відомих алгебристів, як Курош А. Г., Гантмахер Р. Я., Шафаревич І. Р. Впродовж 1954-64 років Побережник І. Ю. працював старшим викладачем та заступником декана фізико-математичного факультету. Він навчав алгебри Кулика В. Т., Гарвацького В. С., Трохименка В. С., Рокіцького І. О., Сохацького Ф. М. та багатьох інших, наукові інтереси яких були пов’язані із алгеброю. Іван Юхимович доклав багато зусиль для популяризації ідей та методів абстрактної алгебри.

У 1973 р. Побережник І.Ю. захистив кандидатську дисертацію на тему “Формування уявлень про ідеї і методи сучасної алгебри в шкільному курсі математики”. З 1976 р. – доцент кафедри алгебри і методики викладання математики. За плідну роботу у Вінницькому державному педагогічному інституті нагороджений орденом “Октябрьской Революции” (1978 рік).

Побережник І. Ю. з 1 вересня 1982 року по 1 вересня 1983 року та з 1 вересня 1988 до 1 травня 1991 року очолював кафедру алгебри та методики навчання математики.

Окрім алгебри, Іван Юхимович читав курс методики викладання математики. Його заняття захопили методичними дослідженнями Сиваківського Б.Я., Матяш О.І., Миронюка М.В., Ясінського В.А., які вважають його своїм мудрим учителем. Його методичний талант та любов до правильної української математичної термінології завжди були прикладом для наслідування.

Іван Юхимович є автором низки методичних праць, присвячених впровадженню ідей і методів сучасної алгебри в шкільну математику.

Важко підрахувати, скільки вихованців завдячують йому своєю фаховою підготовкою та професійною майстерністю. До числа учнів і послідовників Івана Юхимовича Побережника відносяться і члени кафедри алгебри і методики навчання математики.