Історія кафедри

У березні 2012 року в інституті математики, фізики і технологічної освіти Вінницького державного педагогічного університету імені Михайла Коцюбинського створено кафедру математики і методики навчання математики на базі двох кафедр з понад 50-річною історією: кафедри математики і інформатики та кафедри алгебри і методики викладання математики.

З ІСТОРІЇ КАФЕДРИ МАТЕМАТИКИИ

Вінницький вищий педагогічний навчальний заклад заснований у 1912 році. Тоді це був учительський інститут з трирічним терміном навчання, контингент студентів якого не перевищував 100 осіб. Він готував учителів для початкових класів. У 1920 році учительський інститут був реорганізований в інститут народної освіти. Функціонувало два відділення – дошкільне і шкільне з науковими циклами словесно-історичним і природничо-географічним.

З року в рік в Україні зростала потреба в учительських кадрах. У зв’язку з цим Колегія Народного комісаріату освіти прийняла рішення про запровадження нової системи їх підготовки: інститути соцвиху були реорганізовані в педагогічні інститути з чотирирічним терміном навчання. Тож у 1933 році наш інститут став педагогічним, який готував фахівців на трьох факультетах: фізико-математичному, мовно-літературному, історичному.

Фізико-математичний факультет започаткував своє існування як відділ у 1921 році, через 10 років він став окремим факультетом. В передвоєнні роки, а саме у 1933 році, створено кафедру математики. Серед викладачів інституту були відомі вчені -– члени Всеукраїнської Академії Наук професори В.К. Вернацький та О.М. Астряб.

В різні роки кафедру очолювали:

• Р.М. Трахтенберг;
  • І.Д. Ільєвський;
  • П.М. Олонічев;
  • В.Я. Горошко;
  • Г.Ф. Остапов;
  • П.М. Глушков;
  • В.Л. Карпенко;
  • А.А. Томусяк;
  • В.С. Трохименко;
  • В.С. Абрамчук;
  • М.М.Ковтонюк;
  • Л.А. Тютюн;
  • О.З. Тимошенко.

В першій декаді XXI століття серед викладачів кафедри математики: професори, доктори наук Клочко В.І., Турбін А.Ф. професори Томусяк А.А., Абрамчук В.С., Трохименко В.С., доценти Ковтонюк М.М., Мошинський Д.А., Тимошенко О.З., Ільніцький Ю.С., Гарвацький В.С., Тішик О.А., старші викладачі Малінковський Б.В., Вотякова Л.А., асистенти Зузяк Г.В., Абрамчук Н.М., Твердохліб Ю.С., Тютюн Л.А.

alg1

Останні 30 років кафедра комплектувалася переважно випускниками рідного факультету: доцент Миронюк М.В., ст.викладач Сиваківський Б.Я., асист. Маранчук О.М., асист. Кирнасовський О.Ю. Добре відомий в Україні та за її межами доцент Ясінський В.А. Його учні – призери міжнародних математичних олімпіад. Він автор численних науково-методичних праць з олімпіадної тематики. На кафедрі працювала випускниця Київського університету імені Т.Г.Шевченка кандидат фізико-математичних наук, доцент Пилявська О.С.

В різний час за сумісництвом на кафедрі алгебри і методики викладання математики працювали викладачі Національного педагогічного університету імені М.П.Драгоманова: професор Слєпкань З.І., професор Швець В.О., професор Працьовитий М.В.

З 2000 року кафедру поповнили молоді викладачі Наконечна Л.Й., Калашніков І.В. (захистив дисертацію в 2003р.), Михайленко Л.Ф. (захистила дисертацію в 2005 р.), Коношевський О.Л. (захистив дисертацію в 2007р.), Воєвода А.Л., Кобися В.М.

Значком “Відмінник народної освіти УРСР” нагороджені Побережник І.Ю., Кулик В.Т., Рокіцький І.О., Ясінський В.А.., Матяш О.І.

alg2

Викладачі кафедри завжди були активними у науковій роботі, кафедра неодноразово виступала провідною установою на захисті кандидатських дисертацій з методики навчання математики. Викладачі кафедри постійно брали участь у роботі конкурсних комісій, експертних рад організованих при Міністерстві освіти і науки України та обласного відділу освіти, в роботі журі міського та обласного туру олімпіад школярів з математики.

Навчально-допоміжний персонал кафедри завжди був невеликим. В різні роки лаборантами кафедри були Московчук Л.І., Мельник П.Д., Сумський В.І., Побережець Л.Г., Миронюк М.В., Дубова В.П., Рой О., Грузевич З.В.

У 2011 навчальному році кафедра алгебри і методики викладання математики відсвяткувала своє 50 річчя.

У 2012 році на кафедрі алгебри і методики викладання математики працювало 12 викладачів: доцент Матяш О.І. (завідувач кафедри); професор Працьовитий М.В.(за сумісництвом), професор Рокіцький І.О.; доценти Ясінський В.А., Миронюк М.В., Калашніков І.В., Михайленко Л.Ф.; старші викладачі Коношевський О.Л., Воєвода А.Л.; асистенти Наконечна Л.Й., Панасенко О.Б.

alg3
Склад кафедри алгебри і методики викладання математики у 2011 році. На фото: Коношевський О.Л., Ясінський В.А., Михайленко Л.Ф., Воєвода А.Л., Панасенко О.Б., Калашніков І.В., Миронюк М.В., Наконечна Л.Й., Гарвацький В.С., Матяш О.І., Дубова В.П., Рокіцький І.О.